Zielonogórska sekcja Iaido podlega pod struktury Polskiego Stowarzyszenia Iaido na czele, którego stoi sensei Krzysztof Górnicki 6 Dan Renshi.

W Zielonej Górze Iaido pojawiło sie pod koniec lat 80′ i początku lat 90′. W tym czasie treningi fechtunku prowadził instruktor Witold Kirmiel 1 Dan Iaido.W tym czasie ćwiczyliśmy formy szkół miecza Muso Shinden Ryu, Katori Shinto Ryu oraz Toho Iai. Treningi te w związku z tym, że grupa była zwiazana ściśle z sekcją Aikido były skierowane do zaawansowanej części studentów właśnie Aikido.

W związku z dość niską salką skupialiśmy się głównie na formach siedzących, bądź pracowaliśmy na bardzo niskich postawach.Jedną z osób, która zaczęła w tym czasie swoją przygodę z mieczem był nasz kolega, obecnie główny prowadzący sekcję sensei Piotr Kopecki.Po wyjeździe instruktora prowadzącego przez najbliższe 10 lat(1993-2003) Iaido w Zielonej Górze kulało, ćwiczyła praktycznie jedna osoba do której co jakiś czas dołączał ktoś z ciekawości. Treningi wszystkich chętnych spróbowania swoich sił w Iaido odbywały się raz w tygodniu a zajęcia kontynuowane były przy szkole Aikido. Po przeczytaniu artykułu o Iaido w jednym z numerów wówczas wydawanego pisma „Tatami” Piotr postanawia pojechać na zgrupowanie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Iaido na której czele stoi sensei Krzysztof Górnicki. Od tego czasu w sekcji zielonogórskiego Iaido uczymy się form ZNKR.

W latach 2009-2014 to poszukiwania innych szkół,innych metod szermierki.
W roku 2015 zostajemy zmuszeni po wielu latach zakończyć zajęcia i współpracę przy Szkole Aikido i zacząć działać we własnym gronie. Dzięki determinacji kilku kolegów zajęcia odbywają się nadal. Regularne treningi przyciągają paru nowych adeptów Iaido. We wrześniu ruszmy z naszą strona na platformie Facebook.

2016 to dalszy rozwój naszej sekcji kolejne nowe twarze co nas ogromnie cieszy, wznawiamy nasze wyjazdy na zgrupowania w coraz liczniejszym gronie. Udaje nam się usystematyzować nasze treningi, które odbywają się regularnie dwa razy w tygodniu. Mamy do dyspozycji dużą salę gimnastyczną Gimnazjum nr6 oraz mniejszą z lustrami. Po akceptacji senseia Krzysztofa Górnickiego 6 dan iaido renshi z początkiem 2017 roku zostajemy członkami Polskiego Stowarzyszenia Iaido zrzeszonego w Polskim Związku Kendo.
Dla większości nowo-przystępujących osób do naszej sekcji jest to czasami tylko coś nowego i orientalnego. Dla innych jak nasi koledzy Krzysztof i Paweł którzy zaczęli trenować Iaido jeszcze w latach 2005/06 było początkiem nowej pasji.Z nastaniem wiosny roku 2017 rozpoczynamy działalność jako zajęcia fakultatywne przy Akademickim Związku Sportowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W tymże roku organizujemy pierwsze zgrupowanie Iaido z naszym senseiem Krzysztofem.
Rok 2018 to kontynuacja naszych planów, czyli udział w zgrupowaniach Iaido. Udaje nam sie zorganizować po raz pierwszy weekend z Iaido w Dojo Stara Wieś. Ten rok to także kolejne drugie udane, zorganizowane przez naszą sekcję (i tu także wielkie dzięki dla naszego kolegi Dariusza) zgrupowanie w Zielonej Górze z sensei Krzysztofem Górnickim. To także i co nas ogromnie cieszy nasi uczniowie podnoszą swoją wiedzę i kunszt, co daje efekt zdanymi egzaminami na kolejne stopnie.

2019 to nieustanne dążenie do naszego rozwoju. Ruszamy z projektem kursu japońskiej szermierki Iaido dla zupełnie początkujących i pragnących poznać tę wspaniałą sztukę walki.
Z dniem 1 czerwca sekcja nasza przyjmuje nazwę „Senshinkan”, oraz nowe logo.


Przez ponad dwadzieścia lat Iaido w Zielonej Górze, zielonogórscy iaidocy mieli zaszczyt pogłębiania swojej wiedzy w zakresie samurajskiej szermierki od takich nauczycieli jak:
sensei Hakuo Sagawa 9 Dan Hanshi
sensei Miyoji Inoue 8 Dan Kyoshi
sensei Norio Furuichi 8 Dan Kyoshi,
sensei Shoji Nishio 8 Dan, Shihan
sensei Takao Momiyama 7 Dan Renshi,
sensei Krzysztof Górnicki 6 Dan Renshi,
sensei Wim van Mourik 6 Dan Renshi,
sensei Adam Kitkowski 6 Dan,
sensei Yoshiharu Hosoda 6 Dan,
sensei Thomas Lingk 6 Dan,
sensei Hubert Schmitz 5 Dan.


Copyright © 2019 Iaido Zielona Góra
Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019