Iaido Basic

Witamy w sekcji Iaido Basic.

Iaido basic czyli coś dla początkujących. Tutaj dowiesz się jak, gdzie i co będzie potrzebne dla osoby, która chce się zapisać na nasze zajęcia.

Każdy kto zaczyna ćwiczyć ma jakiś związany z tym konkretny plan lub określony cel. Pokłada w treningach nadzieję, obietnice czy też sposób odizolowania się od rzeczywistości, natłoku dnia codziennego. Czasem ta droga może być nie zrozumiała i zawiła a czasem prosta i płynna, może być pod górkę albo z górki ale nie zależnie od tego jaka ona jest cel będzie zawsze przed nami.

Osoba, która chce ćwiczyć z nami szermierkę samurajskim mieczem, zanim podejmie decyzję ma związane z nią szereg pytań.

  • Czy ja się nadaję?
  • Czy dam radę?
  • Jaki sprzęt będę potrzebować?
  • Ile to kosztuje?
  • Jak wyglądają treningi? itd.

Wyjaśnimy najważniejsze zagadnienia.

Dla kogo?

Przede wszystkim kiedy podejmiesz już decyzję aby pojawić się na zajęciach, przyjdź i nie odkładaj jej w nieskończoność bo zapał w końcu minie i Twoja niedoszła pasja zmieni się tylko w marzenia.
Czy mając naście lat mogę zacząć ćwiczyć? – Jak najbardziej oczywiście są pewne ograniczenia, np. w naszej sekcji gdzie dolną granicę wiekową przjęliśmy jako 17 lat. Ale to sensei decyduje po rozmowie indywidualnej czy osoba poniżej tego wieku będzie mogła uczestniczyć w zajęciach.
To czy dasz radę zależy tylko od Twojego podejścia i zaangażowania podczas treningów.

Co na pierwszy trening?

Na pierwszy trening zabierz ze sobą dres lub luźne, nie krępujące ruchów ubranie. W związku z tym, że część form jest wykonywana w siadzie, dobrze będzie jak zaopatrzysz się w nakolanniki (siatkarskie w zupełności wystarczą).Na sali ćwiczymy na boso.
Kompletny strój do Iaido wiąże się z pewnym wydatkiem więc kupno powinno być przemyślane. Tutaj zobaczysz co trzeba skompletować. Na stronach internetowych jest wiele sklepów, które podają tabelki rozmiarowe i według nich możecie dobrać ubiór.

Broń treningową (bokken) na pierwsze zajęcia jesteśmy w stanie udostępnić.

Jak wyglądają treningi?

Każdy trening rozpoczyna się krótką rozgrzewką.
Trening docelowy zaczynamy ceremoniałem, który jest ważnym i istotnym elementem każdego treningu a wywodzi się z etykiety japońskich sztuk walki.Następnie przechodzimy poprzez naukę suburi do ćwiczenia poszczególnych form kata. Ważna rada dla początkujących, obserwujcie osoby bardziej zaawansowane a jeżeli nie wiecie jak się zachować lub macie problem z interpretacją tego co się dzieje w Dojo zapytajcie swojego sensei.
On udzieli wam wyczerpującej odpowiedzi. Lepiej raz zapytać niż powielać błędy.

Nie przejmujcie się tym, że na początku będziecie zdezorientowani bo nic wam nie wychodzi. Każdy z nas kiedyś zaczynał i poprzez ciągły trening nabyliśmy doświadczenia. Nic nie przyjdzie samo i od razu, potrzebny jest czas.
Ćwicząc regularnie z pozytywnym nastawieniem sami zobaczycie szybkie postępy.

Ile to kosztuje?

Opłata za treningi ustalana jest na początku nowego roku i ogłaszana zostaje przez senseia na treningu lub kontaktując się z nim bezpośrednio.
Koszt sprzętu zależny jest od zasobności portfela i kupowany jest we własnym zakresie.
Za zgrupowania, staże i szkolenia płacimy we własnym zakresie.

Jak się zapisać?

Nabór do naszej sekcji jest otwarty przez cały rok.

Zapisać się możesz w następujący sposób:
przyjść na trening, zobacz Gdzie i kiedy?
dzwoniąc pod numer telefonu 691 723 777 – sensei Piotr Kopecki
lub adres e-m@il: iaido.zgora@gmail.com