Witamy w sekcji dla praktykujących.

 

Tak jak w przypadku osób początkujących, tak tym którzy ćwiczą dłużej to znaczy osobom średniozaawansowanym i zaawansowanym powinien przyświecać jeden cel. Cel ciągłej nauki i pogłębiania swojej wiedzy technicznej i intelektualnej.

Podjęliśmy decyzję o kroczeniu drogą miecza i pamiętajmy, że będzie to droga (ścieżka) bez końca. Na tej drodze do doskonałości i stania się lepszym zarówno jako szermierz jak i jako człowiek będziemy napotykać wiele przeszkód, z którymi będzie nam się trzeba zmierzyć na płaszczyźnie treningów jak i życia prywatnego.

Nazwijmy to poszczególnymi etapami w naszym rozwoju na drodze sztuk walki a przede wszystkim na naszej ścieżce szermierki samurajskiej.

Kiedy przechodzimy z etapu początkowego na wyższy?

Ciężko jest jednoznacznie na takie pytanie odpowiedzieć kiedy. Jest to raczej sprawa indywidualna, każdy z nas jest inny, inaczej (szybciej lub wolniej) pochłania wiedzę.

Cały czas musimy do naszego codziennego treningu podchodzić z przeświadczeniem, że jesteśmy na początku drogi. Co nie oznacza że stoimy w miejscu. Wielu ćwiczących wychodzi z założenia, że już wszystko wie a to znaczy, że nic nie wie.

Zazwyczaj kiedy poznamy 12 podstawowych form ZNKR nagle stwierdzamy, że już mało co jest do poprawienia. Nic bardziej mylnego. Na tym etapie tego rozwoju według nas następuje swojego rodzaju stagnacja. Wielu z nas jednak zapomina, że Iaido to ciągły rozwój i nie da się go nauczyć ot tak w ciągu paru miesięcy.

Nie widząc u siebie postępów takie osoby szybko się zniechęcają. Nie jest to prawdą, że tych postępów nie ma, każdy nasz trening wnosi do naszej sztuki nowe elementy. Twój sensei bardzo dobrze widzi każdy taki postęp.
Musimy ten etap pierwszego znużenia przetrwać.

Przychodzi kolejny taki etap w naszym życiu i poznajemy formy na wyższym polu zaawansowania, mówimy tu w naszym przypadku o starych szkołach Koryu czy szkołach Iai-Jutsu. Jest to moment, który daje swego rodzaju impuls motywacyjny do większej mobilizacji i zaangażowania się w treningach.

Pamiętać też należy o tym, że Iaido nie polega tylko na przychodzeniu na trening raz czy dwa razy w tygodniu. Wchodząc na drogę Iaido zainteresujmy się zagadnieniem kompleksowo. To jest literatura, to są filmy, to jest sztuka, to jest historia. Tylko wtedy nasze treningi będą głęboko zakorzeniać się w naszej duszy a nasze Iaido będzie nabierać odpowiedniej formy.